Doğal Gezen Tavuk Köy Yumurtası Nedir?


Ados Çiftlik'te doğal gezen tavuk köy yumurtaları, çevre kirliliğinden uzak, toprağın, suyun ve havanın oldukça temiz olduğu Beykoz Anadolu Feneri Köyünde üretilir.

Ados Çiftlik'te tavuklar özgürdür. Yaşam alanları geniştir. Yumurta üretiminin hiçbir aşamasında katkı maddesi ya da kimyasal ürün kullanılmaz. Hatta tavukların yaşam sürdüğü alanlarda beslenmeleri için gerekli tahıllar ve sebzeler ekilir, tarım ilacı ve kimyasal kullanılmadan yetiştirilir...

Üretimin hiçbir aşamasında üretim artırıcı, renk verici kimyasal madde kullanılmaz...

Yumurtanın Sarısı Ne Renk Olmalıdır?

Genelde yumurtanın sarısı ne kadar koyu (turuncuya doğru) ise onun köy yumurtası olduğunu, bundan dolayı da lezzetli olacağını düşünülüyor. Ya da doğal yumurta satın aldığımızda açık renkli bir yumurta sarısıyla karşılaştığımızda “Acaba aldığım ürün doğal değil mi? Beni kandırıyorlar mı?” diye şüphe duyabiliyoruz.

Halbuki edindiğimiz kanaat yanlış bir kanaat ve yanlış anlamalara sebep oluyor. Çünkü üreticiler yumurta sarısının renginin direkt beslenmeyle alakalı olduğunu söylüyor ve tavuğun yediklerine göre sarının tonu da farklılaşıyor.

Bu genel algının farkında olan uyanık üreticiler ise koyu sarı yumurta elde etmenin yolunu çoktan bulmuşlar bile... Buğday ağırlıklı beslenen tavukların yumurta sarısı sarı, mısır ağırlıklı beslenenlerin koyu sarı, kimyasal-katkı maddesi fazlaca verilenlerin ise kırmızıya dönük oluyor. ​Genel olarak üreticilerin öngörüsü ise şudur ki Reisçe Çiftlik olarak bizlerde altına imzamızı atarız; “Eğer satın aldığınız ürün doğal gezen tavuk köy yumurtası ise hepsinin iç renginin aynı olmasını asla beklemeyin... Çünkü doğal yollarla yumurta üretimi yapılan yerlerde tavuklar özgürdür. Geniş bir alanda gezinir ve tavuğun belli bir beslenme standardı yoktur. Bazen buğday, bazen mısır bazen ise de yeşillik ağırlıklı beslenir. Dolayısıyla yumurta sarısının tonu da bu yüzden birbirinden farklı olur.”

Taze yumurta nasıl anlaşılır ?

Yumurtaları yüzebilecekleri tamamen su dolu bardaklara koyun. Yumurta suyun içinde yatay durumda kalırsa taze, yarı yatay durumda kalırsa 7-10 günlük, dik yüzüyorsa bayat demektir. Yumurtanın taze mi bayat mı olduğunu anlamanın diğer bir yolu da, yumurtayı bir tabağa kırmaktır. Taze yumurta kırıldığında sarısı dağılmaz ve bombeli bir şekilde kalır. Rengi parlak sarıdır ve yumurtanın akışkanlığı yerindedir. Bayat yumurta kırıldığında ise dağılır. Yumurtanın akışkanlığı da azalmıştır.

Yumurta Nasıl Muhafaza Edilmelidir ?

Normal bir yumurtanın raf ömrü kanunen 28 gün olmasına karşın, uygun saklama koşullarında (ilk 18 gün oda sıcaklığı sonrası günlerde ise +5C) ortalama 3 aydır. Toz yumurtanın raf ömrü ise 2 sene kadardır. ​ Yumurta kendi kartonu içinde 5 hafta kadar bozulmadan kalır. Kendi kartonu içinde dedik çünkü yumurta kabuğu, etrafındaki kokuları gözeneklerinden içine çeker. Bu yüzden açık ortamlarda saklamak yerine kapalı kutusunda saklanması koku çekmesini engeller. ​ Yumurta ne kadar tazeyse sarısı o denli lezzetli ve parlak; beyazı ise o denli sıkıdır.